Dizi Film Reçeteleri

MODERN FAMILY

ADI : Modern Family
OYUNCULAR : Ed O'Neill, Sofia Vergara, Julie Bowen, Ty Burrell, Jesse Tyler Ferguson, Eric Stonestreet
YAPIM YILI : 2009-2020
TÜR : Komedi, Dram
KİMLER İÇİN : Stres atmak ve gülmek isteyen, ailecek izleyebilecekleri ya da uzun soluklu bir dizi arayan kişilere şiddetle tavsiye edilir.
PUANIM : 8.5/10

İzlemeye Doyamadığımız Geniş Aile: Modern Family

2020’nin bizden alıp götürdüğü en güzel şeylerden biri olan Modern Family’i övme yazıma hoş geldiniz (hâlâ 2020’yi suçlamaya devam). Son sezonu izlemeye kıyamadığım için sürekli ertelediğim ama dayanamayıp meraktan bitirdiğim, gözlerim yaşlı bir şekilde veda ettiğim en tatlı, komik, samimi dizilerimden biri olan bu dizi, temel olarak 3 ailenin yaşantısını anlatıyor. Jay Pritchett, kızı Claire ve oğlu Mitchell’ın ailelerini arasında mekik dokuyoruz. Bölümler ortalama 20 dakika, toplam 11 sezonu var. Ben bir 11 sezon daha izlerdim, hâlâ rastgele bir bölüm açıp izliyorum ve her seferinde gülüyorum.

Modern Family herhalde en fazla ana karaktere sahip dizilerden biri. Buna rağmen ilk sezondan bu yana tüm oyuncular başrol olarak değil yardımcı oyuncu olarak görülmeleri konusunda anlaşmışlar. Ödüllere bu kategoride aday olmuşlar hep. Ödül demişken bu konuda birden fazla rekora sahip Modern Family. Şu ana kadar en fazla SAG ödülü kazanan dizi oldu ve de 11 yıl boyunca toplam 22 Emmy kazandı. Her bir oyucusunun ayrı güldürdüğü ve parladığı, karakterleri tanıdıkça sanki onlarla birlikte yaşıyormuş gibi hissettiğimiz, dördüncü duvarın yıkılmasıyla zaman zaman karakterlerle göz göze gelebildiğimiz nefis bir dizi. Kabaca 12 ana karakteri olan bu dizide tek tek karakterleri yazsam epey uzun bir yazı olacağı için aileleri yazmaya karar verdim. Detaya inmeden önce bu dizinin neden gelmiş geçmiş en iyi sitcomlar arasında görüldüğünün ipuçlarını vermek ve de oyuncular hakkında sizleri aydınlatmak isterim.

 • Dizinin asıl yaratıcıları Steven Levitan ve Christopher Llyod olsalar da senaryo konusunda başka birçok yazardan da yardım almışlar tabi. Çoğu bölümün konusu, yazarların yaşamlarına dayanan hikâyelerden oluşuyor. Bunun yanı sıra 3 aile de yine yaratıcıların ve arkadaşlarının gerçek ailelerinden esinlenerek oluşturulmuş. Steven Levitan, Dunphy ailesini kendi çocukları Hannah, Alexa ve Griffin’i temel alarak yazmış (Haley, Alex, Luke).

 • Tüm oyunculara, karakteriyle en fazla benzeyen kişi kim diye sormuşlar ve herkes Phil’i canlandıran Ty Burrell’ın ismini vermiş. Dizinin en sevilen karakterlerinden biri olan Phil’i oynaması için başta Ty Burrell yokmuş yapımcıların aklında. Burrell Modern Family’de oynamadan önce, Back to You (2007) dizisinde sıkıcı bir karakteri oynuyormuş ve Phil için onu hayal edememişler. Neyse ki sonra bir şans vermişler Burrell’a ve bence en doğru kararlardan biri olmuş bu dizi için.

modern family phil
 • Phil rolü için başta Rob Huebel’e teklif gitmiş. Ama Huebel senaryoyu okuduğunda Phil’den nefret etmiş (NE?!). Zaten daha sonra kendisi de bunun bir “aptallık” olduğunu kabul etmiş. “Ülkedeki en popüler sitcomu yarım yamalak okuduğum senaryoyu beğenmediğim için reddettim, ben bir aptalım.” demiş. Sorry not sorry Rob.

 • Barack ve Michelle Obama çifti başkanlık zamanlarında verdikleri bir röportajlarında,  en sevdikleri dizileri sıralamışlar. Modern Family de en sevdikleri ve  kendilerine ayırabildikleri kısıtlı zamanlarda  stres atmak için izledikleri diziler arasındaymış. Barack Obama zaten Fleabag’i de çok beğendiğini söylemişti. Fleabag izleyenler ilk bölümdeki Obama sahnesini hatırlarsa, Obama’nın mizah anlayışını kestirebilirler az çok. Bir devlet başkanıyla favori dizilerimizin aynı olduğunu fark ettim ve bir garipsedim. Neyse ben neden Obama övüyorum Modern Family reçetesinde, içimiz dışımız siyaset oldu zaten, geçelim efendim.

 • Dizinin başrol ailelerinden birini eşcinsel bir çift olan Mitchell ve Cameron oluşturuyor. Bu konuda yazarların tereddütleri varmış başlarken. Kızından daha küçük bir kadınla evli olan adamın hikâyesini çekinmeden yazıp, eşcinsel bir çiftten tereddüt etmeleri de biraz trajikomik olmuş ya neyse. Dizinin bazı homofobik kişilerce protesto edileceğini, ilk sezon sonunda devam edip edemeyeceği konusunda korkmuşlar. Ama yine de bu riski alıp Mitch ve Cam’i bu şekilde yazmışlar. İyi de yapmışlar, onlarsız bir Modern Family düşünemiyorum. Dizinin yaratıcıları, Jesse Tyler Ferguson (Mitchell) ve Eric Stonestreet’ı (Cameron) bu karakterleri bu kadar sevdirdikleri için sık sık övüyorlar röportajlarında.

modern family mitch and cam
 • Eric Stonestreet, karakteri Cam’den oldukça farklı. Öncelikle Cam gibi eşcinsel değil, heteroseksüel. Ve bir röportajında hayranlarının onun Cam kadar dramatik ve neşeli olmadığını gördüklerinde hayal kırıklığına uğradıklarını söylemiş. Üzülme Eric’cim kimsenin Cam kadar dramatik ve neşeli olabileceğini sanmıyorum zaten, benzemez kimse Cam’e.

 • Jesse Tyler Ferguson ise Mitchell gibi eşcinsel. Justin Mikita ile 2013’den bu yana süren bir evlilikleri var. 2020’nin başında bir erkek çocuğu evlat edinerek ailelerini büyüttüler.

 • Diziyi izleyenler bilir Lily resmen elimizde büyüdü. Mitch ve Cam’in Vietnam’dan evlat edindikleri (bu arada böyle bir şey mümkün değilmiş, Vietnam eşcinsel çiftlere ya da bekarlara evlatlık çocuk vermiyormuş) kızları Lily’i başta ikiz kardeşler Ella ve Jaden Hiller sırayla canlandırıyordu. İkinci sezonun sonunda anneleri Michelle, artık çocuklarının kişiliklerinin gelişmeye başladığını ve sette geçirdikleri zamandan keyif almadıklarını söylemiş yapımcılara. E bebekler tabi, napsınlar sette sıkılırlar. Böylece ikizler yerine Aubrey Anderson-Emmons seçilmiş Lily rolüne ve son bölüme kadar da Lily’e hayat verdi kendisi.

modern family lily
 • Claire Dunphy’yi canlandıran Julie Brown pilot bölümü çekilirken ikiz bebeklerine hamileymiş çünkü çekimler planlanan tarihten daha erken başlamış. Bu nedenle onda da bir tereddüt yaşamışlar ama hamileliğin son zamanlarında olduğu için bunun bir sorun olmayacağına karar vermişler. İlk bölümde Julie Brown’ın karnını önüne bazı nesneler koyarak saklamışlar.

modern family claire
 • Pek zeki olmayan, şapşal Luke Dunphy’a hayat veren Nolan Gould hakkında beni şaşırtan bir şey öğrendim. Nolan, 4 yaşından beri en eski ve en çok bilinen yüksek IQ topluluğu olan Mensa’nın bir üyesiymiş. Mensa’ya sadece bulundukları topluluğun %98’inden daha zeki olan insanlar üye olabiliyormuş. Nolan 150 puan IQ’ya sahipmiş ve 13 yaşında liseden mezun olmuş. Luke kadar aptal olmasını beklemiyordum tabi de, Alex kadar zeki olmasını hiç beklemiyordum.

modern family luke
 • Ariel Winter, Alex Dunphy rolünü üstlendiğinde 11 yaşındaydı. Sete her zaman annesi getiriyormuş Ariel’i ve başında bekliyormuş çoğu zaman. Sette sürekli Ariel’i performansı ve kilosu hakkında eleştiriyor ve hiç susmuyormuş annesi Crystal Workman. Yapımcılar bir noktadan sonra Crystal’ı setten atmak zorunda kalmışlar. Bu olaydan sonra 2012 yılında Winter, fiziksel ve duygusal tacize uğradığı gerekçesiyle annesinin evinden taşınmış, ablasının evine yerleşmiş. Maruz kaldığı baskı sonucu psikolojik sorunlar yaşayan Ariel uzun yıllardır terapi alıyor ama şimdi çok daha iyi. Bu konuyu araştırırken gördüğüm haber başlıkları ise midemi bulandırdı. Aldığı kilolar yüzünden o kadar iğrenç haberler yapılmış ki cinayet haberlerinde bile böyle aşağılayıcı bir dil kullanılmıyor. Gerçekten yere batsın cinsiyetçi başlıklarınız ve eril diliniz.

 • Haley Dunphy rolündeki Sarah Hyland da Ariel gibi sağlık sorunlarıyla mücadele eden bir başka oyuncumuz. Çocukluğundan beri böbrek displazisi denilen böbrekte yapısal bozuklukların görüldüğü anomaliden muzdarip. 2012 yılında babasından yapılan ilk böbrek nakliyle bir süre rahatlasa da 2017 yılında vücudu nakledilen böbreğe tepki vermeye başlamış. Bu sebeple ikinci bir böbrek nakli daha yapılmış kendisine. Bu dönemde psikolojik ve fiziksel olarak çok yıpransa da (bir dönem intiharı bile düşünmüş) Modern Family’den vazgeçmemiş. Böbrek displazisinin yanı sıra bir de genelde kronik ve ağrılı seyreden bir rahatsızlık olan endometriozisten de oldukça çekmiş Sarah. Tüm bunları öğrendiğimde Sarah’a kocaman sarılmak istedim, işte hiçbir hayatın dışarıdan göründüğü gibi olmadığının bir kanıtı kendisi. Kullandığı ağır ilaçlara ve geçirdiği ameliyatlara rağmen sete gelip rolünü oynamış. Setteki tüm oyuncular ve ekip de Sarah’ın enfeksiyon kapmaması için çok özenli davranmışlar bu süreçte, herkes cerrahi maskeyle gezmiş sette. Buyrun diziyi ve oyuncuları sevmemiz için bir sebep daha.

modern family haley
 • Sarah Hyland’ın nişanlısı Wells Adams da bu aileye gönülden inanmış olacak ki, Sarah’a evlenme teklif etmeden önce, dizideki anne-babası Ty Burrell ve Julie Bowen’ın izinlerini almış.

 • Married with Children (1987) sitcomunda 11 sene başrol oynayan Ed O’Neill burada da 11 sene Jay karakterine hayat verdi. Bu iki diziyle birlikte toplam 512 sitcom bölümünde rol almış ve tarihte en uzun süre rol alan sitcom oyuncusu olmuş O’Neill. Gerçekten kendisi sitcomlara çok yakışmıyor mu?

modern family jay and gloria
 • Benim Phil’den sonra en çok güldüğüm karakter olan Gloria’yı canlandıran Kolombiyalı Sofia Vergara’nın İngilizcesi diziye başlarken gerçekten bozuktu. O da Gloria’yla birlikte öğrendi İngilizceyi. Dizideki replikleri ve bazı şakaları anlamadığı oluyormuş bu sebeple ve rol arkadaşı Ed O’Neill ona yardımcı olmuş bu konularda. Ed O’Neill’in, Married with Children dizisini çok seven ve İspanyolca dublajla tüm bölümlerini izleyen Sofia, bir gün hayran olduğu oyuncuyla sitcomda oynayacağını hiç tahmin etmezdi herhalde. Vergara’nın oyunculuğunu bu kadar geliştirmesinin başlıca sebeplerinden biri herhalde Ed O’Neill’la karşılıklı 11 sene oynaması.

 • Sofia Vergara modelliğe başlayana kadar Kolombiya’da yaşamış. Sofia’nın da Gloria gibi zor bir hayatı olmuş. Daha sonra Miami’ye gelmiş ve ailesini de yanında getirmiş. 1998 yılında erkek kardeşi Rafeal kaçırılmış burada ve öldürülmüş. Bu olayın sebebi ve detayları hâlâ belli değilmiş ama Sofia, ailesinin Kolombiya’da tanınmış ve başarılı bir aile olarak bilindiğini bu sebeple bu tarz olaylarda hedef olduklarını söylemiş. Bir de Vergara 28 yaşındayken, tiroid kanseri olduğunu öğrenmiş tesadüfen. Neyse ki hemen ameliyat olmuş ve kanser çok ilerlemeden durdurmuşlar. Şimdi iyi kendisi.

 • Yine elimizde büyüyen bir başka karakter Manny. Rico Rodriguez ile ilgili dikkat çekici bir bilgi bulamadım. Sadece hayatında ilk kez Modern Family’nin 4. Sezon 12. Bölümünde öpüştüğünü öğrendim. Bu gereksiz bilgiyi de sizinle paylaşayım dedim, rica ederim.

modern family manny
 • Dizinin yazarları her ne kadar komedi dizisi yazsalar da çocukların ve gençlerin yaşadığı sorunları önemsizleştirmemeye gayret etmişler. Bu karakterlerin bazı noktalarda yardıma ihtiyaç duyduğunu göstererek izleyen gençlere “yardım istemekten çekinmeyin” mesajı vermek istemişler.

 • Pek çok sitcomun aksine dizideki araba sahnelerini, yeşil ekran önünde değil gerçek yollarda çekmişler.

 • Kadronun belkemiğini oluşturan ebeveynler Ed O’Neill, Sofia Vergara, Julie Bowen, Ty Burrell, Eric Stonestreer ve Jesse Tyler Ferguson 250 bölümün tamamında yer almışlar.

 • Ana kadro dışında her sezon mutlaka gözüken tek oyuncu Dylan’ı canlandıran Reid Enwing olmuş.

 • Modern Family dizisini bu kadar sevdiren en önemli şey belki de oyuncular arasındaki gerçek samimiyet. Set dışında da sık sık birlikte zaman geçiyorlarmış oyuncular. Sete geldiklerinde ise tecrübeli oyuncular genç oyunculara sanki gerçekten onların çocuklarıymış gibi her konuda rehberlik etmişler. Repliklerde, şakaların zamanlamasında hatta gerçek konularda bile (Ty Burrell, Nolan Gould’a nasıl tıraş olacağını öğretmiş mesela) her zaman yol göstermişler.

Buradan sonrası spoiler içeriyor.

Artık bu birbirinden güzel 3 aile hakkında konuşabiliriz. Canlarım benim.

Dunphy’ler

Dunphy ailesiyle başlamak istiyorum. 5. Sezona kadar ev hanımı olarak izlediğimiz Claire 5. sezondan sonra babasının kurduğu Pritchett’s Closets & Blinds’da çalışmaya başlıyor. Ev hanımı hallerini de sevsem de çalışmaya başlayınca karakterin biraz daha yükseldiğini düşünüyorum. E malum, çevresi de genişleyince kendisini daha farklı ortamlarda ve durumlarda izleme fırsatımız oldu. Zaten aşırı dominant ve kontrolcü olan Claire’ı iş yerinde izlemek gayet keyifliydi bence. Ailede herkesin kendisinden biraz korkması, Phil’e göre çok daha katı ve duygusuz olması ve de herkes gibi kusurları olan bir anne oluşuyla beni hep güldürdü sağolsun. Kardeşi Mitchell’la ve babasıyla olan duygusal sahneleri de az ağlatmadı. Phil ise televizyon tarihinin en sıradan insanlarından biri olup nasıl bu kadar özel olabilmeyi başarabildi, şaşkınım. En çok Phil ile göz göze gelmelerimizi seviyorum, o şaşkınlığını, mahcupluğunu ya da korkusunu direkt bize bakarak göstermesine hayranım. O kadar doğal ve kolay oynuyor ki Ty Burrell rolünü, herkese kendini sevdirmeyi başarıyor. Ayrıca çok anlayışlı bir baba ve eş olduğunu da söylememe gerek var mı bilmem, Modern Family izleyicileri belki de en çok bu yanına vurgun Phil’in. Ayrıca Phil’in emlakçılık gibi bir işi bile eğlenceli hâle getirdiğini fark etmişsinizdir. İnsanın emlakçı olup ev gezdiresi geliyor onu izlerken. Bu açıdan Phil’den öğreneceğimiz çok şey var diye düşünüyorum (özellikle bizim emlakçıların…). Alex, Luke ve Haley ile en kalabalık aile olan Dunphy ailesi sanırım bu sayı üstünlüğünden dolayı çeşitliliği ve enerjisi en yüksek aile. Her bir çocuğun çok belirgin, kendine has ve birbirlerinden çok farklı karakterleri var. Alex tüm ailenin en zekisi, olgunu ama sosyal yönden zayıfı. Luke en şapşalı ama en rahat iletişim kurabileni. Haley ise üniversite yurdundaki çalışma masasını makyaj masası sanan biri ama girdiği her ortamın popüleri. Bu ailedeki 4. çocuk olmayı istemeniz gayet normal, yalnız değilsiniz.

 
 • Haley’in en sevilen sevgililerinden biri Andy olmuş. Setteki herkes bu ikili arasındaki diyalogları ve çekimi çok sevmişler. Halbuki Andy karakterine sadece 3 bölümlük bir rol yazılmış başta. Bakmışlar Haley ve Andy arasındaki ilişki gerçekten seviliyor, karakterin rolünü uzatmışlar. Andy’e hayat veren Adam Devine’in programı dolu olduğu için de Andy’yi çıkarmak zorunda kalmışlar diziden. Ayrıca Adam Devine kalmayı kabul etseydi Haley’in beklenmedik hamileliği Dylan’dan değil Andy’den olacakmış ve sonunda Andy ile evleneceklermiş. Kime niyet kime kısmet işte.

modern family andy
 • Dylan’ın tuhaf ve komik şarkılarını hatırlarsınız. O şarkıların çoğunu Dylan’ı oynayan Reid Ewing yazıyormuş.

 • Ty Burrell ve eşi Holly Burrell 2010 yılında bir kız çocuğu evlat edinmişler. Ty Burrell bu olaydan sonra Cam-Mitch-Lily’nin ilişkilerine çok daha farklı baktığını ve etkilendiğini söylemiş.

 • Gerçekte Sarah Hyland, Haley’e hiç benzemiyor. Hatta Alex’i canlandıran Ariel Winter’ı ben daha çok Haley’e benzettim. Dizi çekilmeye başladığında 18 yaşında olan Sarah şu an 30 yaşında ve oyunculuğu kadar sesi de gayet güzel.

 • Hatırlarsanız Phil baskı altındayken aşırı derecede göz kırpıyordu. Hatta bu birkaç bölümde yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermişti. Phil’i canlandıran Ty Burrell bunu gerçek hayatta da yaşıyormuş. Rol arkadaşı Jesse Tyler Ferguson, bunu ilk kez bir Emmy törenine giderlerken fark etmiş.

Pritchett’lar

Jay dizinin eski kafalısı ve keyfine en düşkün kişisi. Bu eski kafalılığı da çoğu zaman yumuşuyor, o nedenle çok sinir bozucu bir tarafı yok. Kimse ciddiye almadığı için güldürüyor hatta. Mitchell’in gay oluşuna sürekli laf soksa da, Cameron’u ve torununu çok sevdiğini herkes bal gibi biliyor. Hatta Phil’e davrandığının yarısı kadar bile acımasız davranmıyor Cam’e. Azıcık yobaz olsa da herkes Jay’i seviyor ve Jay’in onayını almaya, onun gözüne girmeye çalışıyor bir şekilde. Herkesle olan diyaloglarını sevsem de favorim kesinlikle Phil’le olan sahneleri. Gloria ise başta aileden biraz dışlansa da zamanla seviyor herkes onu da. Tıpkı kendisini canlandıran Sofia gibi karakter de Kolombiyalı. Amerika’ya gelmeden önceki yaşantısının detaylarını asla öğrenemedik (bu konuda çok hassas). Bazen Kolombiya’da yaptığı şeyleri ağzından kaçırıyor, bu şekilde kuaförlük ve taksi şoförlüğü yaptığını öğrendik. Mafyavari hareketlerini ve kızınca İspanyolca konuşmasını çok seviyorum. Manny ise bence dizinin en sönük karakteri. Sahnelerinde sıkıldığım tek kişi Manny olabilir ama zaten karakterin özelliği sıkıcı olması, onu da öyle kabul ettik. Jay’i çok iyi anlıyorum onun uzun monologlarında. Ailenin en küçük üyesi Joe ise son sezonlarda tam diziye güzel ayak uydurmuştu ki dizi bitti. Pritchett ailesinin kocaman evine sık sık konuk oluyoruz ve imreniyoruz havuzlarına…

 

Pritchett & Tucker

Mitchell ve Cameron ise izlediğim en zıt karakterlere sahip çiftlerden. Mitchell utangaç, özgüveni düşük ve soğukkanlı biri. Cameron ise tam bir drama queen. Her hareketini bir şova dönüştürebilen, kendisiyle gayet barışık ve dost canlısı. Keşke hepimiz onun gibi olabilsek. Mitchell’ın sürekli laf sokmalarını ve Cameron’un bunlara tepkisini izlemek çok zevkli. Eric Stonestreet, Cameron’la gerçekten harikalar yarattı. Hep keyifle izledim bu çiftin sahnelerini, çoğu favori bölümümde genelde Cameron ya da Phil başrolde. Mitchell’ın da zamanla ve Cam’le birlikte çok daha özgüvenli biri haline geldiğini gördük. Tabi bunda babasının Mitchell’ı olduğu gibi kabul etmesinin de payı var. Yetiştirilme tarzları ve karakterleri birbirine hiç benzemeyen bu iki kişinin birlikteliği çok sağlam ve de eğlenceli. Kızları Lily ise çoğu zaman iki babasından da daha olgun, ketum ve de ciddi. Pritchett & Tucker ailesi final bölümüyle birlikte bir erkek çocuk evlat edindiler. Keşke onları yeni bebekleriyle de izleyebilseydik.

 • 2010 yılında verdiği bir röportajda Jesse Tyler Ferguson, Jay’in oğlu Mitchell’in gay olduğunu (ve Mitchell’in defalarca babasına tekrar tekrar açılmak zorunda kaldığı) “unuttuğu” şakasının, gerçek hayatından alındığını söyledi. Ferguson’un babası gerçekten onun gay olduğuna inanmamış ve 3 defa babasına bu konuşmayı yapmak zorunda kalmış. Ferguson, dizinin yazarlarına bu hikayeyi anlattığında, bunu komik bulmuşlar ve Mitchell ile Jay’e uyarlamışlar.

 • Amerika televizyonlarında evlenen ilk gay çift olarak tarihe geçmişler Mitch ve Cam.

 • Cameron’un renkli gömleklerini hayran hayran izledim hep, hatta böyle gömlekler giyen var mı gerçekten diye merak ediyordum. Bu gömleklerin çoğu Cameron için özel olarak tasarlanmış. Zaten başka kimse onun gibi taşıyamaz…

modern family cameron stella
 • Biliyorsunuz dizimiz tam bir aile dizisi gerçekten, nerdeyse hiç müstehcen sahne yok. Çiftlerimiz kamera karşısında sadece öpüşüyor ki o da çok az. 2010 yılında Facebook kampanyası başlatmış bazı hayranlar (Allah başka dert vermesin ne diyeyim). Kampanyanın adı da “Let Cam & Mitchell Kiss on Modern Family”. Ve o yılın sonunda Cam ve Mitchell ilk defa kamera karşısında öpüşmüşler.

 • Dizinin finalinin çekilmesine bir aydan daha kısa bir süre kalmışken, Stella’yı oynayan köpek Beatrice, bir ameliyat geçirmiş ve geçirdiği komplikasyonlar sonucu hayatını kaybetmiş. En azından renkli bir hayatın oldu Beatrice, ışıklar içinde uyu.

 • 5. Sezon 20. Bölüm (Avustralya), 8. Sezon 1. Bölüm (Üç Şehrin Hikâyesi) ve 11. Sezon 13. Bölüm (Paris) bölümleri dizinin Amerika dışında çekilen 3 bölümü. Bunlar dışındaki tüm bölümler Amerika’da çekilmiş.

 • Dizide konuk olduğumuz 3 ev de stüdyoda oluşturulan evler. Dış görünüşleri gerçek ev görüntülerinden alınmış (hatta This Is Us’da da kullanıyor Mitch&Cam’in evi) ama evlerin içi stüdyoda hazırlanmış. Yani tüm evler aslında stüdyoda yan yanalar.

 • 6. Sezon 16. bölüm (Bağlantı Kesildi) hatırlarsanız tamamen Claire’ın bilgisayarından izlediğimiz bir bölümdü. İş için şehir dışında olan Claire herkesle görüntülü konuşuyordu ve çok güzel bir bölümdü bence. Bu bölümde Alex, Claire’a kendi yazdığı makalesini atıyor okuması için. Birkaç defa atmasına rağmen Claire makaleyi okumuyor. Bölümün sonunda Claire makalenin sadece ilk cümlesini okuyup “çok beğendim” diye mesaj atıyor Alex’e. Bakın Alex makalenin ilk paragrafına ne yazmış?

MODERN FAMILY dizi sahneleri
"Bunu okumadığını biliyorum anne"
 • Dizide 4. Duvar sık sık yıkılıyor demiştik, hatta karakterler bize bir röportaj veriyorlar her bölüm. Bu durumu başta Dunphy’lerin evinde bir süre yaşayan yabancı değişim öğrencisinin, bir Amerikan ailesinin yaşamlarını kayda alması fikrine bağlamayı düşünmüşler. Daha sonra bu kişiyi de hikayeye dahil etmeleri gerektikleri için bu fikirden vazgeçmişler ve direkt belgesel olarak çekmeye karar vermişler diziyi.

 • Dizinin son sahnesini çekerken oyuncular da bizim gibi dağılmışlar, ağlamaktan bir türlü çekememişler. Son sahnede kocaman bir grup kucaklaşması izliyorduk hatırlarsanız. Yönetmen “kestik” dediğinde bile kimse birbirini bırakmamış, bir süre sarılmışlar birbirlerine.

2 saate yakın final bölümünü bitirdiğimde sanki 10 dakika izlemiş gibiydim. Genelde uzun soluklu diziler son sezonlara doğru bozuyorlar biliyorsunuz. Modern Family tam tersi her sezonunda git gide daha iyi, komik ve de samimi oldu. Amerikan tarihinin en çok izlenen sitcomlarından biri olması tesadüf değil yani, alın teri. Böyle bir dizinin hayatımıza girmesine vesile olan herkese bir Modern Family hayranı olarak teşekkür ediyorum. Televizyon tarihinden bir Modern Family geldi geçti efendim.

Fragman